Parafia Kicin – dekanat czerwonacki – archidiecezja poznańska

Tutejsza parafia położona jest na północny-wschód od Poznania, z którym bezpośrednio graniczy od strony południowo –zachodniej. Sam Kicin leży w odległości 9 km od katedry poznańskiej. Sąsiaduje od zachodu z Koziegłowami; od północy z Czerwonakiem; od wschodu z Wierzenicą i Klinami, a od południa z Janikowem.

W Kicinie znajduje się szkoła podstawowa imienia Augusta Cieszkowskiego, do której uczęszcza około 406 dzieci z wielu miejscowości.

Na terenie parafii mieszka 2200 osób. Należą do niej trzy miejscowości: Janikowo, które znajduje się na terenie gminy Swarzędz oraz Kicin i Kliny – gmina Czerwonak. W tymże obszarze katolicy stanowią ponad 95% ogółu tutejszych mieszkańców. Cmentarz parafialny oddalony jest od kościoła 300 m. W Janikowie, Kicinie i Klinach stoi 8 przydrożnych krzyży    i figur.

Centrum parafii stanowi drewniana świątynia pw. św. Józefa poświęcona 20 listopada 1752 r. przez biskupa Józefa Tadeusza Kierskiego, głównego fundatora i byłego proboszcza w Kicinie. Z beneficjum kicińskim związana jest osoba Jana Kochanowskiego, który w latach 1564 – 1574 był tytularnym proboszczem kicińskim

W parafii funkcjonuje 12 grup duszpasterskich. Szczególne bogactwo tej wspólnoty parafialnej stanowią odbywające się co roku w Niedzielę Palmową Misterium Męki i Śmierci Chrystusa oraz w pierwszą niedzielę stycznia Misterium Wcielenia.

Przez wieś przebiega szlak jakubowy – Droga św. Jakuba – wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ponadto kicińska świątynia leży na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.